ART / Lithographs / Litograph in colors 14928042
*
nr 1492 8042
Jacob Hägg
(1839-1931), Sverige
Jacob Hägg (1839-1931), Sweden. Seascape. Signed, dated 1912. Signerad i trycket. Litograph in colors, Image dimensions: 32x46 cm, outer dimensions including frame: 38x52, fuktskada.
LITOGRAPH IN COLORS, Marin. Signerad, daterad 1912. Signerad i trycket. Färglitografi, bildmått: 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x52 cm
Condition: fuktskada
Jacob Hägg, born 1839, dead 1931, Swedish painter.
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday September 26 2022
at 19:38:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/9 14:22:59
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fartyg fartygsporträtt färglitografi grafik jacob hägg litografi litografier litografiskt blad marin marinmotiv marinmålning svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37
-
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35
-
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
7235 LITOGRAPH IN C..
Elis Ã…slund (1872-1956), Sweden. Mountains. Signed..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:46
-
7064 LITOGRAPH IN C..
Jordi Arkö (b. 1951), Sweden. Röde orm. Signed, nu..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:56
-
7293 LITOGRAPH IN C..
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, numbered..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:42
*
Jacob Hägg
Condition: fuktskada
Jacob Hägg, born 1839, dead 1931, Swedish painter.
nr 1492 8042
Jacob Hägg
(1839-1931), Sverige
Jacob Hägg (1839-1931), Sweden. Seascape. Signed, dated 1912. Signerad i trycket. Litograph in colors, Image dimensions: 32x46 cm, outer dimensions including frame: 38x52, fuktskada.
LITOGRAPH IN COLORS, Marin. Signerad, daterad 1912. Signerad i trycket. Färglitografi, bildmått: 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x52 cm
Condition: fuktskada
Jacob Hägg, born 1839, dead 1931, Swedish painter.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday September 26 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/9 14:22:59 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fartyg fartygsporträtt färglitografi grafik jacob hägg litografi litografier litografiskt blad marin marinmotiv marinmålning svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37 -
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35 -
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
7235 LITOGRAPH IN C..
Elis Ã…slund (1872-1956), Sweden. Mountains. Signed..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:46 -
7064 LITOGRAPH IN C..
Jordi Arkö (b. 1951), Sweden. Röde orm. Signed, nu..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:56 -
7293 LITOGRAPH IN C..
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, numbered..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:42